Hobbit:Beklenmedik Yolculuk

11 comments
   

    Yüzüklerin Efendisi serisinin bol oskarlı yönetmeni Peter Jackson maceranın öncesini anlatmak için geçmiş kamera arkasına.J.R.R. Tolkien imzalı Hobbit kitabını iki parça olarak çekmiş Jackson.Bunu özellike belirteyim ki ben ve sinemadaki diğer seyirciler gibi film bittiğinde şaşkın şaşkın perdeye bakmayın.Filmde bu sefer Bilbo Baggins merkezli bir macera anlatılıyor.Eski kadro tamamen korunmuş.Seriden Ian McKellen, Elijah Wood, Hugo Weaving, Cate Blanchett, Orlando Bloom, Christopher Lee gibi isimler bu filmde de yer almışlar. Bunlara ek olarak Lost‘un Evangeline Lilly‘si, Pushing Daisies‘in Lee Pace‘i ve Sherlock‘dan tanıdığımız Martin Freeman‘ı da izledik The Hobbit‘de.
   Bilbo Baggins sakin hayatına rutin bir şekilde yaşarken kapısı çalınır ve içeriye Gandalf girer.  Bilbo Baggins ve beraberinde 13 cüceyide Ejderha Smaug’un zamanında cücelerden çaldığı hazineyi kurtarmak üzere uzun bir maceraya ilk adımlarını atacaklardır. Aslen bu maceranın sahibi cücelerdir. Ejderha Smaug’dan çalınan hazinelerini ve yerleştiği eski vatanları olan Yalnız Dağ’ı geri almak istemeleri üzerine Gandalf’tan yardım isterler fakat Gandalf sürekli onlarla olamayacağı için Bilbo Baggins’ın onlara eşlik edebileceğini söylemesi üzerine yolculuk başlamaktadır. Bilbo Baggins ve cücelerinle beraber onların kralı Thorin, bir zamanlar ellerinde bulunan hazineyi geri almakta kararlıdırlar. Fakat bir sorun varki artık Yalnız Dağ’da Troller, Goblinler ve birbirinden iğrenç yaratıkları dolaşmaktadır. Bunların yanısıra ilerleyen bölümlerde Erebor Krallığı’nın kurtuluşundan tutunda beş ordu şavaşlarına kadar macera dolu bir serüvenle beraber herkesin kaderini değiştirecek olan yüzüğüde bulacaklardır.Demiş buradaki yazar ve kısaca özetlemiş filmi.
 

   İlk bakışta hemen hemen Yüzüklerin Efendisinin aynısı gibi görünse de 3 boyutlu çekilmiş olması bence büyük bir artı.O muhteşem YeniZelenda manzarası daha bir ön plana çıkmış.Çıkmış çıkmasına ama iyilerin yanında da kötüler de pek bir gerçekçi ve ürkütücü olmuştu.Orglar ve onların hayvanları çok korkunçtu.
    Biz Cuma akşamına bilet bulamadığımız için mecburen Profilo AVMdeki sinemada seyrettik.Ses kalitesi berbattı eminim daha iyi salonlarda daha keyifli seyredilecek bir filmdi.Sinemanın koltuklarının arası o kadar dardı ki hayatımda ilk defa uzun boylu biri olmadığıma sevindim.Uzun boylu birininn dizleri rahatlıkla öndeki koltuğuna değebilirdi.Birşey için yerinden kalkıp koridora ulaşmak zulümdü resmen.Zulüm koltuklarla da bitmedi yanımda oturan çift film boyunca kıkır kıkır gülüp durdular sanırsın ki aynı salonda iki farklı film seyrediliyor.Ben Hobbiti seyrediyorum onlar da Tirakulayı ama bundan kimsenin haberi yok.Tamam eğlenceli ve komik bir filmdi ama o kadar da gülünecek sahne yoktu.Filmin başından sonuna güldüler kardeşim.Böyleleri adamı sinemadan soğutur.Alacaksın miss gibi 3 boyutlu televizyonunu kuracaksın ev sinema sistemini paşalar gibi evinde seyredeceksin filmi ohhh mis.Proflio sinemalarının bir tek avantajı vardı diğer sinemalardakinin aksine burada mısır keyfine küçük bir servet ödemiyorsun kafedeki fiyatlar oldukça uygundu.
   Hasılı kelam eğlenceli bir film olmuş bence seyredilmeli ama muhakkak 3 boyutlu seredilmeli ve bence dublajlı seyredilmeli alt yazıyı okumakla uğraşmaktan filmdeki bir çok güzel sahneyi kaçrdığımı düşünüyorum.Bak bu fikir hoşuma gitti hafta içi birgün de dublajlı seyredeyim ben bu filmi.İlerleyen günlerde bilet bulma sıkıntısı yaşamayız iyi bir salonda yeniden seyretmeye değer bence.

11 yorum :

 1. kitaplarını da elden geçirmeli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. seyrettikten sonra okuması zor gelir mi acaba ?

   Sil
 2. İzledim yanlız bi güzelliğini görmedim birincisi dizi yapsalarmış madem bitirmeyecekler dedim sonuçta sinemaya gidiyoruz ve bir seferde bitsin hikayesi isteriz tam en heyecanlı yerinde bitirmeleri çok saçma geldi bana merakımdan değil sonucunu bildiğim halde bitirmemeleri saçma bence

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tamamen sana katılıyorum.düşün bir de biz hikayenin bitmesini beklerken film bitti.şok şok şok ...

   Sil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Sinema konusunda pek bir şanssızmışsınız açıkçası. Ben cinemax'in bir sinemasında izledim, hatta sinemanın da en iyi salonunda izledim. Koltuk arası ses kalitesi falan harikaydı. Bir de sanırım alt yazılı izlemişsiniz. Ben dublajlı olarak izledim, bence de bu film için en iyi seçenek dublaj. Artık sinema fiyatları o kadar pahallı değil bence gidip 3D olarak izlemelerinde fayda var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cinemax benim de gittiğim en iyi sinema salonlarından zaten o yüzden bilet kalmamıştı bence cinemaxlarda.mecburen gittik profiloya bir daha mı asla.

   Sil
 5. çok güzel anlatmışsın.merak ettim iyice.ilk fırsatta gideceğim:)

  YanıtlaSil
 6. Beklediğim gibi çıkmadı. Puanım 6,5

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben 8.5 derim ama tabi herkesin kriteri farklı :)

   Sil